Spor Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir?

Spor aktiviteleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.İster yürüyüş yap, istersen de ağırlık kaldır yaptığın spor ne olursa olsun, o spora uygun ayakkabıyı seçmen çok önemlidir.

Spor esnasında kullandığın ayakkabıya gereken önemi vermezsen çok ciddi sakatlanmalara yol açabilirsin. Bu sakatlıklar kimi zaman topuğunda, kimi zaman bileğinde, kimi zaman da ayak tabanında meydana gelir. Bu türden sakatlıklar yaşaman fitness hayatını sekteye uğratmakla kalmaz, spordan soğumana da neden olabilir. Tam tersi olarak da rahat ve ergonomik bir ayakkabı kullanmak spor ve fitness tecrübeni daha keyifli ve konforlu yaşamana neden olarak, seni spora daha da yakınlaştıracaktır.

Piyasada, neredeyse her spor için ayrı ayakkabı bulmak mümkün:

Koşu Ayakkabıları

Koşu Ayakkabıları

Koşu ayakkabılarında dengeleme, yastıklama, ayağı kavrama gibi özellikler mevcuttur. Tüm bu özellikler koşucuların hareketleri düşünülerek ve onların zarar görmemesi istenilerek tasarlanmıştır. Yanlış bir ayakkabıyla koşmak, topuğundan sırtına kadar ciddi şekilde ağrılara hatta sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş ayakkabıları da hafif olmalıdır. Uzun mesafe yürüyüşlerinde ayağı rahatsız etmemek, ayakla bir bütünmüş gibi hareket etmek, en önemlisi sanki ayakta yokmuşçasına rahat yürüyebilmek, yürüyüş yapanların en büyük isteklerindendir.

Aerobik Ayakkabıları

Aerobik ayakkabılarında yukarıdaki her iki özelliğin de mevcut olması gerekmektedir. Aerobik sırasında baskıyı azaltmak ve yorgunluğu önlemek en önemli kriterlerdir.

Basketbol Ayakkabıları

spor-ayakkabi-secimi-neden-onemlidir2-basketbol

Basketbol ayakkabılarının tabanı yüksek ve bu ayakkabılar ayağı daha kavrayıcı bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde diz ve bilek sakatlanmalarının önüne geçerler ve zıplayış sonrası ayağın yere sağlam bir şekilde inmesini sağlarlar.

Tenis Ayakkabıları

Tenis ayakkabılarının en önemli özellikleri ise esnek olmalarıdır. Çünkü tenis ayakların en fazla hareket ettiği ve sürekli ters yönde hareket etmek zorunda kaldığı sporlardan biridir. Bu esneklik, ayakları bu hareketlerde oluşabilecek sakatlanmalara karşı önlemektedir.

Gördüğün gibi her sporun neredeyse farklı türde bir ayakkabısı ve bu ayakkabıların o sporu yapan kişilere oldukça faydası vardır.

Ayakkabı Seçimi

Uzmanlara göre ayakkabı seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta hangi spor türünde daha fazla aktif olduğundur.

 • Bir sporu haftada 3-4 kez veya daha fazla yapıyorsan, o spora göre üretilmiş ayakkabılardan tercih etmen yerinde bir davranış olacaktır.
 • McKinley Sağlık Merkezine göre ayakkabı denemek ve satın almak için en doğru zaman akşamüstü veya akşamdır ya da spor sonrasıdır. Çünkü ayaklarının en büyük olduğu zaman dilimleri bunlardır.
 • Ayakkabılarını, yaptığın spor türüne ait spor çoraplarıyla deneyerek ayaklarının gerçekten de rahat olduğuna emin olduktan sonra karar vermelisin.
 • Başparmağın ile ayakkabı arasında ortalama 1 santimetre boşluk kaldığına emin olmalısın.
 • Ayakkabı içerisindeyken tüm parmaklarının rahat hareket edebilmesi gerekir.
 • Yukarıda yazılan tüm bilgileri doğru şekilde uygulayıp, kendine ve yaptığın spora en uygun şekilde ayakkabı seçmen, sakatlıklarının önüne geçecek ve spor yaparken ekstra motivasyon kazanmanı sağlayacaktır.

 PAYLAŞ
7 YORUM
Burcu Alicikoğlu | 3 Eylül 2015, 09:38 - Cevapla

Baş parmak ile ayakkabı arasında 1 cm olması gerektiğini bilmiyordum..teşekkürler..

günseli demiray | 15 Eylül 2015, 00:15 - Cevapla

uygulamanızı beğendim. bilgilerinizi paylaşmak ,bizleri bilgilendirmek adına yaptığınız çalışmayı çok faydalı buldum.teşekkür ederim. aydınlatıcı bilgilerin devamını dilerim.

  admin | 17 Eylül 2015, 11:28 - Cevapla

  Merhaba, Güzel düşüncelerin için teşekkür ederiz. Fitblog spor tutkunları için tüm hızyla çalışmalarını sürdürüyor. Takipte kal!

Doğukan Gedik | 30 Eylül 2015, 16:10 - Cevapla

Bu tarz yazılar, hep standart ölçülere sahip insanlar için yazılıyor gibi. Misal ben kilolu bir insanım ve kilo vermek için spora başlıyorum. Gebze’de açılan salonunuza üye oldum bile. Fakat ne kadar araştırırsam araştırayım kiloya göre ayakkabı seçimi konusunda bir yazıya rastlamadım. Sonuçta koşmasak bile yürürken de gayet önemli değil mi vücut ağırlığımız ? Acaba bu durum önemsiz mi, yoksa önemsenmiyor mu ? 180 cm ve 80 kg bir insan için üretilen ayakkabı ile aynı boyda ve 140 kg bir insan için de uygun mudur mesela? Bunun üst sınırı var mıdır ? Bu şekilde ağır insanlar için belki koşu ayakkabısı olarak değil ama spor ayakkabısı üreten markalar var mı ? Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar…

  Meriç ÖZDAMAR | 8 Ekim 2015, 09:20 - Cevapla

  Nike Air Max 360 kilolu sporcular için üretilmiştir. Bilgine.

Yasemin Çomçalı | 9 Ekim 2015, 13:02 - Cevapla

Merhaba,
Yürüyüş ayakkabısı ile koşu yapılabilir mi ?

Azmi Keleşoğlu | 3 Aralık 2015, 10:49 - Cevapla

Spor konusunda birçok faydalı bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim.

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER