GençVeFit’in Hikayesi

GençVeFit’i henüz tanımayanlar ya da hikayesini bilmeyenler için bu yazıyı kaleme almak istedik.

Volkan ve Gökhan, iki kardeş, ikisi de zamanında her Türk genci gibi futbol ve basketbol oynamak suretiyle lise sona kadar nispeten fit (daha çok zayıfça) kaldı. Üniversite sırasında aktivite seviyeleri yavaşlamaya ve önüne geleni yeme sonucunda hafiften kilo alan Volkan ve Gökhan, iş hayatına girer girmez ise tam bir patlama yaşadı. Işık hızıyla yağ depoları oluştu, göbekler büyüdü, kıyafet bedenleri büyümeye, sağlık değerleri bozulmaya, enerji seviyeleri düşmeye başladı ve aynaya bakmaya çekinir duruma geldiler. Bunun hep geçici bir dönem olduğuna kendilerini inandırmışlardı ama durum her geçen gün daha kötüye gidiyordu. Hayatı kontrol altına alma zamanı gelmişti.

Peki nereden başlayacaktılar? Bugün GencVeFit.com’a gidersen, ana sayfada “Nereden Başlayacağım?” tuşunu göreceksin. Bu tuşu oraya koymamız, bu sebeptendir.

İlk adım karar vermekti. Ne olursa olsun sağlıklı bir hale gelmeyi önceliğimiz haline getirmeye karar verdik. Ardından, zararlı olduğuna emin olduğumuz gıdaları hayatımızdan çıkardık; bunlar kızartmalar, tatlılar ve şekerli içeceklerdi. Kilo vermeye başladık. Bu bir süre bizi mutlu etti ama güçsüzdük, yıkanınca çeken giysiler gibi küçülmeye başladık. Bunun sebebi hem yağ, hem de kas kaybetmemizdi. Bu noktada araştırmaya, öğrenmeye, uygulamaya ve sonuç almaya başladık. Birkaç ay içerisinde vücut kompozisyonumuz çok olumlu yönde değişti, kas kütlesi artmaya, yağ oranı azalmaya başladı. 6 ay sonra dergilerde görülen ve ulaşabilmeyi tahayyül bile edemeyeceğimiz vücut yapısına ulaştık.

Bu noktadan sonra işin bilimsel kısmını araştırmaya başladık, yüzlerce araştırma okuduk ve dünya çapında yapılan araştırmaları düzenli olarak takip etmeye başladık. Amerika’nın egzersiz bilimleri alanındaki en saygın kurumlarından American Council on Exercise (ACE)’dan kişisel eğitmen (Certified Personal Trainer), National Exercise & Sports Trainers Association (NESTA)’dan ise sporcu beslenmesi koçu (Certified Sports Nutrition Coach) sertifikalarını aldık.

Bir gün beraber tatildeyken “Dünyaya ve insanlara ne katkımız var” diye kendimize sorduk ve “Ne yapabiliriz, karşılık beklemeden insanlara ne verebiliriz” diye tartışmaya başladık. Bu aşamada ülkemizdeki fitness konusundaki kaynak eksikliğini fark ettik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da gördük ki özgün içerik üreten yerli site neredeyse yok gibiydi. Mevcut sitelerin çoğunun yaptığı da, özellikle yabancı sitelerden içerikler almak ve sitelerini reklamla doldurmaktı. 

Bunu fark ettikten sonra ne yapmamız gerektiğini anlamak fazla zaman almadı. Hemen “GençVeFit” projesini başlattık. İnsanlarla fitness ve sağlıklı beslenme üzerine birikimlerimizi ve pozitif düşünme üzerine görüşlerimizi paylaşmaya başladık. Minimum ekipmanla evde uygulanabilecek çok etkili egzersiz programları dizayn ettik. Sağlıklı bir beslenme programı ve yemek tarifleri oluşturduk. İnsanları olumlu düşünmeye, kolektif bilince, yapıcı ve mutlu olmaya yöneltme amaçlı içerikler paylaştık.

Programımızı ve tavsiyelerimizi düzenli olarak uygulayan kişilerin sonuç alması gecikmedi. Her yaş grubundan kişilere onlarca kilo verdirdik, hayali “six pack” dediğimiz altılı karın kaslarını görünür hale getirmek olan kişilerin amacına ulaşmasını sağladık, kilo almak, yapılanmak ve kas kütlesini artırmak isteyen kişilerin hacim kazanmasına yardımcı olduk, okulda veya profesyonel takımlarda yer alan atletlerin performanslarını artırdık, daha hızlı koşabilmek, daha çevik olabilmek, daha yükseğe sıçrayabilmek gibi amaçları olan kişilere çok önemli ipuçları sunduk, egzersizde sakatlanma riskini azaltacak veya rehabilitasyon sürecindeki kişilerin iyileşmesine yardımcı olacak paylaşımlar yaptık, fitness konusunda dünyada yapılan bilimsel araştırmaları ve literatürü takip ederek özetledik ve çevirerek sunduk…

Kısacası herkesin fitness amacına ulaşabilmesi ve limitlerini aşabilmesi için hem bilimsel dayanaklı hem de uygulanabilir bilgiler sağladık.

Takipçilerimiz kısa sürede çok yüksek bir ivmeyle büyüdü. YouTube ve Facebook’taki en çok takipçili fitness kanalı haline geldik, ayda bir milyonun üzerinde kişiye ulaşıyoruz ve hızlanarak büyümekteyiz. Bu süreçte takipçilerimiz de bizimle ve hayatlarını ve görünüşlerini olumlu yönde değiştirmek isteyen kişilerle kendi başarı hikayelerini paylaşmaya başladılar. Başarının, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile mümkün olduğunu defalarca ispatladılar. Onların başarıları, aynı şeyi başarabilmeyi isteyen kişilere de ilham verdi, yakıtları oldu, motivasyonlarını artırmalarını ve harekete geçmelerini sağladı. GençVeFit projesi çığ gibi büyüdü ve hala hızlanarak aktif yaşam virüsünü yaymaya devam ediyoruz.

GençVeFit olarak hem blogumuz aracılığı ile kitlelere, hem de beraber çalıştığımız atletlere birebir olarak öncelikle insan hareketinin mekaniklerini ve her türlü egzersizin doğru formunu anlatıyoruz. Daha sonra da sürdürülebilir, temelleri olan ve de eğlenceli bir egzersiz deneyimi için amaçlarına uygun programlar üretiyoruz. Herkesin anlayabileceği, mümkün olduğunca yalın ve akıcı bir dille mesajlarımızı iletmeye özen gösteriyoruz. Kısa sürede insanların güvenebileceği bir platform oluşturduk, bunu sürdürmeyi ve mümkün olduğunca fazla kişiye yardımcı olmayı planlıyoruz.

Bu yazıyı bu noktaya kadar okumuş olman kararlılığının bir göstergesi. Paylaşımlarımızı düzenli olarak takip et, hayatında olumlu bir etki yaratmak ve limitlerini aşman için sana yardıma daima hazırız. Amacın her ne olursa olsun başarabilirsin. Bizim bundan hiç şüphemiz yok, senin de olmasın.

Volkan ve GökhanPAYLAŞ
3 YORUM
Zehra Yıldırım | 19 Eylül 2015, 14:16 - Cevapla

Paylaşımlarınız ve anlatım tarzınız harika. Bende bundan 6 ay önce sağlıklı yaşam ve kilo vermek için spor salonuna yazıldım, beslenme alışkanlığımı değiştirdim, azimle devam ediyorum şuana kadar 14 kg verdim, hedefime ulaşana kadar da sonrasında da bahaneyok spora devam ? sizleride tebrik ediyorum, teşekkürler

Asena | 21 Eylül 2015, 10:36 - Cevapla

Herkesin hayatında spora yer olmalı

Cengiz Kalkan | 1 Ekim 2015, 18:27 - Cevapla

?

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER