2015 Sonbahar-Kış Sezonu Spor Kıyafet Trendleri

Kış sezonunun başlamasıyla spor salonunda artık daha fazla vakit geçirmeye başladın. Bir taraftan sağlıklı yaşam tarzı ve fit bir vücut çok çekici olsa da, kabul edelim düzenli olarak spora gitmek için motivasyonu yaratmak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Ama bu motivasyonu kolaylıkla yaratmanı sağlayacak faktörler de yok değil. Bunlardan biri de içinde kendini iyi hissedeceğin, sende terleme isteği yaratacak ve son trendlere uygun bir spor kıyafeti. Spor çantanda seni yeni bir spor ayakkabısının ya da taytın beklediğini bilmek seni spora gitmek için harekete geçirecektir.

Peki, bu heyecanı 2015-2016 sonbahar-kış sezonunda yaratacak trendlere beraber bakalım:

Renk Patlamaları: Renkler, özellikle de neon renkler bir süredir hayatımızda ve 2016’da da spor kıyafetlerinin bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyor. Parlak turuncular, pembeler, yeşiller sadece giydiğinde bile seni iyi hissettirecek kadar çekici… Bu renkleri kullanmanın püf noktası ise sadece tek bir parçada (altta ya da üstte) bu renklerden birini seçmek. Baştan aşağı neon renkler giymen dikkat çekici olmanı sağlayabilir ama stil sahibi olmanı asla! İdeal kombinasyon ise koyu renk bir tayt üzerine giyeceğin parlak renkli bir üst olacaktır. Hatta seçtiğin bu renk spor ayakkabılarında da varsa salondaki en şık üye sen olabilirsin.

Desenler/Baskılar: Spor kıyafetleri artık sadece düz renklerden oluşmuyor. Sıkça desenlere ve baskılara rastlıyoruz. 2016’da da bu trendi görmeye devam edeceğiz ama yeni desen ve baskı seçenekleriyle. Ön plana çıkan en önemli trend ise hayvan baskıları. Özellikle yılan derisi baskıları farklı renk seçenekleriyle -çok renkli veya iki renkli- raflarda, seçim tamamen sana kalmış.

Hayvan baskılarına bir alternatif ise geometrik desenler; bu sene farklı formlarda ve renk kombinasyonlarına sahip desenleri yeni sezonda hemen her markada göreceksin. Kendi zevkine göre olanı seçmek çok önemli ama unutmaman gereken bir şey var, o da bu desenlere sahip bir alt tercih ettiğinde yanlış bir desen seni daha kilolu gösterebilir. Bu nedenle bizim tavsiyemiz bu desenleri tek renk uyumlu bir altla daha cok üst giyimde tercih etmen olacaktır. Hayvan baskılarını ise aksine daha çok alt giyimde kullanarak düz bir üstle kombinleyebilirsin. İşi sağlama almanın yolu ise alışverişe fikrine güvendiğin bir arkadaşla çıkmaktır. İkinci bir görüş almak her zaman faydalıdır.

Bu trende uymayı düşünürsen değerlendirebileceğin bir başka alternatif ise uzay/gökyüzü/yıldız grubu ya da abstract şehir baskıları olabilir. Belgesellerde ya da filmlerde görmeye alışkın olduğumuz bu manzaralar artık taytlarda; samanyolunun renklerini spor salonuna taşımak alışılmışın dışına çıkmak için iyi bir seçim olabilir.

Podyum Yansımaları/Çizgiler: Podyumların ön plana çıkan renk ve belli başlı trendleri o senenin spor giyimine de doğrudan yansıyor. Bu senenin podyumlardan spor salonuna transfer olan trendi ise çizgiler. Her kalınlıkta çizgiyi yatay ya da dikey olarak görebilirsin. Breton çizgilerinden kalın siyah beyaz çizgilere kadar her zevke hitap edecek çizgili bir üstü veya taytı spor salonuna taşıyarak modayı yakından takip ettiğini gösterebilirsin. Çizgiyi kullanmanın sırrı ise yatay çizgileri üstlerde dikey çizgileri ise altlarda kullanmaktır.

Kapsul Koleksiyonlar: Son 10 yılda karşımıza sıkça çıkan ve kapsül koleksiyon olarak adlandırılan marka tasarımcı işbirlikleri spor kıyafetlerinde de karşımıza çıkıyor. Eğer kombin yapmakla uğraşmak istemiyorsan, kapsül koleksiyonlardan birinin kombinasyonlarını doğrudan alıp giyebilirsin. Bilinen bir tasarımcı tarafından hazırlanmış bu parçalar salonda seni kalabalık içinde ayrıştırcaktır.

Transparan detaylar: Son yılların eskimeyen trendi olan transparan detaylar, spor kıyafetlerine etkisini bu sene iyiden iyiye gösteriyor. Ağırlıklı olarak taytlarda karşımıza çıkan bu trendin kendini en iyi şekilde siyah ve benzeri koyu renklerde gösterdiği söylenebilir. Markalar, taytlarda transparanlığa daha çok diz ve diz altı bölgesinde yer veriyor. Üstlerde ise sırt ve bel kısmında transparanlık olan üstler revaçta. Unutma, her şey tadında yapıldığında etkili olur, bu yüzden transparan ağırlığı fazla olan parçalardan uzak durmak faydalı olabilir.

Mesaj veren üstler: Öyle günler olur ki yukarıda saydıklarımızın hiçbirini uygulamak istemeyebilirsin ama bu stilinden ödün vermen anlamına gelmez. Spor salonunda çabasız şıklığa giden en kolay yol önü yazılı ya da baskılı t-shirtlerden geçer. Taytın üzerine giyeceğin bir süper kahraman logosu baskılı t-shirt hem içindeki mizah duygunu dışarı çıkaracak hem de şık olmanı sağlayacaktır. Logolar sana göre değil mi? O zaman önü yazılı t-shirtler de aynı işi görecektir. T-shirt seçiminde önemli olan yanlış anlamaya yol açacak mesajları seçmemektir.

Aklında Bulunsun:

  • Pamuklu ya da spor markalarının özel üretim nefes alabilen kumaşlarından üretilmiş parçaları seçmek hem şık hem rahat olmanı sağlar.
  • Satın aldığın kıyafetlerin beden ölçülerine uygun olmasına dikkat etmeni öneririz, spor yaparken rahatlığın ve iyi görünmen için bedenine uygun giysiler içinde olman önemlidir.
  • Sporun olmazsa olmazı, sağlıklı spor yapmanın ön koşullarından biri spor ayakkabısıdır. Spor yaparken eklemlerini koruyacağı gibi ağrıdan uzak spor yapmanı da sağlayacaktır. Salonda giyeceğin ayakkabın salon sporları için tasarlanmış olmalıdır. Son zamanlarda moda olan ve sokakta giymek için tasarlanmış sneaker adı verilen ayakkabıları spor yaparken giymeni önermeyiz.
  • Rahat spor yapmanın bayanlar için önemli bir parçası da doğru spor sütyeniyle spor yapmaktır. Spor ayakkabısı gibi spor sütyeni de yapılan spora göre seçilmelidir. Salon sporları için destekli, hava alan ve tere dayanıklı kumaşlardan işin uzmanı markalar tarafından üretilmiş sütyenleri seçmekte fayda olacaktır.
  • Salonda şıklık önemli olsa da spor giyimde öncelik fonksiyonelliktir.


PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER