Kaan Gökşin’in Başarı Hikayesi

Çocukluk yıllarımdan itibaren özellikle gençlik dönemimde hayatımın en önemli parçalarından biri spor oldu. 3 sene yüzme, 4 sene lisanslı yelken, yadsınamayacak kadar uzun zaman kayak sporu yaptım. Üniversite döneminde okulun kayak takımında yer aldım. Düzenli spor yapmak hayatımda birçok olumlu değişimi beraberinde getirdi.

Yaşım ilerledikçe gerek yoğun iş temposu, gerekse özel hayatım spor yapma alışkanlığımı farklı dönemlerde maalesef birkaç kez sekteye uğradı. Türkiye’nin önde gelen restoran perakendeciliği markalarından birinde üst düzey yönetici olarak çalışmaya başladım. Yöneticilik yoğun iş temposunu beraberinde getirince spordan tamamen koptum. Toplantı trafiği, hareketsiz ofis yaşamı, stres, yemek yeme alışkanlıklarımın değişmesi derken 120 kiloya kadar ulaştım. Özellikle görünümümdeki bu değişim iş motivasyonumda düşüşe neden oldu.

Spora geri dönmem de tam bu döneme denk geldi. Yaşadığım olumsuzlukları sporla atlatmak ve yeniden ideal görünümüme kavuşmak için kolları sıvadım. Evimin yakınında gidebileceğim spor merkezi ararken, pek çok alternatifin arasından MACFit’e gitmeye karar verdim. Spora yeniden başladığım ilk 15 günlük süre içinde salonda epey vakit geçirdim. Bu sayede hem ortama alıştım hem de eğitmenleri yakından tanıma şansım oldu. Gözlemlerim sayesinde en verimli çalışabileceğim, güven duygumun geliştiği eğitmenle birebir derslere başladım.

1140 copy

Temponun yoğun olmasından ziyade devamlı olmasına özen gösterdiğim dersler boyunca haftanın 6 günü azimle çalıştım. İlk 3 ay yoğun fonksiyonel antrenmanın ardından 4. ayda genel vücut ve bölgesel antrenmanlara başladık. 4 aylık sürenin sonunda oldukça yol kat ettim ve 30 kilo verdim. Ayrıca bu süreçte %37 olan vücut yağ oranım %10 seviyelerine kadar düştü. Bunda protein ağırlıklı beslenip karbonhidrattan uzak durmamın da etkisi olduğunu söylemeliyim.

Bu değişim sırasında bazı gözlemler yapma şansım oldu. Örneğin, spora yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem, beraber çalıştıklar eğitmene mutlaka güvenmeleri ve çalışmalar kişisel farklılıklar gösterdiği için kıyas yapmak yerine kendi vücutlarındaki değişimi gözlemlemeleri Ayrıca kısa sürede büyük değişimler beklemek yerine süreçteki değişimlerin kalıcılığına odaklanmalılar. Süreç içinde iç motivasyonlarını kaybetmeden sporu bir yaşam tarzı olarak benimsemek başarının en büyük sırrıdır.

Kaan Gökşin – 37 Yaşında – MKM Akatlar MACFit üyesi

 PAYLAŞ
3 YORUM
Hatice TUNALI ARAS | 23 Ekim 2015, 01:21 - Cevapla

Kutlarım. Spor, fiziki görünüme olumlu katkıda bulunmanın yanında ruhu da tedavi ediyor. Bunu herkesin idrak etmesi gerekiyor. Belki bu durumda sinirli olan toplumumuz da spor sayesinde pozitif bakış yakalar.. Spor yapalım, yapmayanları teşvik edelim, örnek olalım👏👏 Bursa Podyumpark macfit üyesi

Nur ertug | 5 Aralık 2015, 16:32 - Cevapla

Sizin yazdıklarınızı okumak bana iyi geldi bende şu anda işimin yıl sonunda bitişiyle 2016 da hızla kendimi eski şeklime döndürmeye çalışacağım bende 30 kilo vermeliyim salona sık gidemediğim için eğitmenlere ve yeni aletlere alışamadım .yazınız bana cesaret verdi ama hazırım inşallah bende nisan ayı yakınlarında sizin gibi güzel yazılar ekleyebileceğim.bol şans teşekkürler güzel olumlu yazınıza . Protein ağırlıklı beslenme ve saat 18 öncesi tüketilen karbonhidrat sıkı antrenman hepimize iyi gelecektir

Atakan AKYÜZ | 26 Temmuz 2016, 10:34 - Cevapla

Merhaba yaklaşık 2,5 3 yıldır body yapıyorum ama vucudum spor yapan biri gibi gelişmedi buda ister istemez soğumama sebep oluyor araştırma yapıyorum bütün vücudu çalıştıran hereketlere yönelmeyi düşünyorum çünkü aynı set aynı tekrar sayıları bana biraz garip geliyor 3*10 gibi

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER