Fitness Mitleri: Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme Hakkında Yanlış Bilinenler – 2

Fitness ve sağlıklı beslenme mitlerini açıklığa kavuşturmaya devam ediyoruz!  Bakalım sen aşağıdakilerden kaçına inanıyordun:

 1. “Doğal şekerler (bal, reçel vs.) yapay olanlara göre daha sağlıklıdır.”

2 (1)

Şeker, şekerdir. Baklavadan da gelse, baldan de gelse fark etmez. Kalori yönetimi açısından (özellikle kilo vermeye çalışıyorsan) ikisi de aynı sonucu doğurur.

Yapay tatlandırıcılar ise laboratuvarda üretilen, tat olarak şekeri taklit eden kimyasal bileşiklerdir. Bilinen ve bilinmeyen birçok zararlı yan etkileri olabilmektedir. Eğer kullandığın bir tatlandırıcı var ise yan etkileri ile ilgili makaleleri araştırman faydalı olacaktır.

 1. “Diyabet, yüksek tansiyon vs. yaşlandıkça kendiliğinden ortaya çıkar, herkesin başına gelir.”

7 (1)

Yaşlandıkça hap koleksiyonu yapmak herkesin kaderi değildir!

Bu hastalıkların çoğu sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı ve egzersiz yapılmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Düzenli egzersiz tansiyonu düşürür, hormonları düzenler, kas ve kemik yapılarını güçlendirir, kan dolaşımını iyileştirir, kalp ve akciğer sistemini güçlendirir. Bu ve bu tip birçok hastalığa da yakalanma riskini çok düşürür.

 1. “Benim ağırlık kaldırmaya ihtiyacım yok. Zaten iyi durumdayım, bunu korumam yeter benim için”

 

5 (1)

Büyük yanılgı. Sadece şu anki günlük aktivite seviyeni sürdürmen durumunda bile düzenli olarak her 10 yılda kas kütlenin ortalama %5’ini kaybetmeye başlayacaksın. Bununla paralel olarak kemik yoğunluğun da azalacak ve bu durumunu koruman mümkün olmayacak. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan atrofi veya sarkopeni durumunda kaybolan kas liflerinin yerini kolajen doku doldurmaya başlayacak, gücünü ve hareket kabiliyetini de azaltacak. Bu yüzden amacın kas kütleni ve kemik yoğunluğunu sadece korumak bile olsa ağırlık çalışması yaparak kas liflerini uyarman gerekli.

 1. “Pasif egzersiz hem daha kolay, hem de kısa sürede çok daha iyi sonuç almayı sağlıyor

1 (1)

Eğer herhangi bir egzersiz (ağırlık veya kardiyo) daha kolay ise bil ki sana sağlayacağı fayda da daha az olacaktır. Unutma ki yorulmadan, terlemeden, kendini zorlamadan forma gireceğin sözü verilerek pazarlanan her ürün aldatmacadır.

 1. “Bölgesel zayıflama için hedeflenilen bölgenin çalıştırılması gerekli. Benim bacaklarım kalın olduğu için sürekli bacak egzersizleri yapıyorum inceltebilmek için.”

 4 (1)

Bölgesel zayıflama ya da bölgesel yağ yakımı diye bir şey mevcut değildir. Kilo alırken nasıl istediğimiz herhangi bir bölgeyi hedefleyip ona göre kilo alamıyorsak, yağ kaybederken de hangi bölgeden yağ kaybedeceğimizi biz belirleyemeyiz. Bu genetik kodla belirlenmiştir ve vücudun kontrolündedir. Eğer amaç yağ kaybetmek ise doğru miktarda kalori açığı oluşturulmalı ve düzenli egzersiz ile desteklenmelidir. Vücut sıra ile tüm bölgelerden yağ depolarını azaltacaktır.

 1. “Gelişimi devam ettirebilmek için protein tozu şarttır.”

3 (1)

Protein tozları uzaydan gelmez. Doğal gıdalardan elde edilir. Örneğin süt gibi. Süt peynire dönüşürken ortaya çıkan peyniraltı suyu saklanarak işlenir, içine aroma, kıvam ve renk verici maddeler eklenir ve ambalajlanarak piyasaya sürülür. Protein tozları, sana doğal gıdaların veremeyeceği hiçbir şeyi veremeyecektir.

Peki o zaman protein tozları neden bu kadar popüler? Protein tozlarının en büyük artısı, portatiflik ve kolay tüketim sağlamasıdır. Yanında taşıyabilirsin, protein ihtiyacının küçük bir bölümünü kolaylıkla karşılayabilirsin.

Protein tozları, geçtikleri işlemlerden ve özellikle içlerine eklenen maddelerden dolayı bazen zararlı bile olabilmektedir. Kullanacak isen araştırarak, tanınmış markaların ürünlerine yönelerek dikkatli seçim yapman lehine olacaktır.

 1. “Protein tozları doğaldır. Hiçbir zararı yoktur.”

6 (1)

Peki protein tozlarının gerçekten zararı yok mu? Öncelikle, “doğal” kelimesinin tanımını yapmak lazım. Doğal ile kasıt “organik olduğu” ise protein tozlarının çok çok büyük kısmı sınıfta kalır.

Tabii ki bir gıdanın “doğal” olmaması, bu gıdanın illa ki sağlıksız olacağı anlamına gelmez. Sağlıksız olup olmadığı geçtiği işlemlere, içine katıldığı maddelere göre değişir. Bunu da en iyi alacağın ürünün üreticisini ve etiketindeki içerikleri internette araştırarak bulabilirsin.

Gerisi gelecek…

 PAYLAŞ
4 YORUM
Cem Guven | 29 Ekim 2015, 15:57 - Cevapla

Ozellikle protein tozuna aydinlik getirdiginiz icin tesekkur ederim.

Aslı Tanrıverdi | 8 Kasım 2015, 02:18 - Cevapla

2 kez sezeryan ameliyat oldum (doğum).kilom normal aslında ama bu dikişlerin üst kısmında(göbek altı) hafif sarkma var hergün mekik çekiyorum karnımın sertleştiğini hissediyprum ama ordaki yumuşaklık bir türlü düzelmiyor ne yapabilirim?

  Tayfun çullu | 19 Ocak 2016, 01:59 - Cevapla

  Yazıdada söylendigi gibi bölgesel zayıflama diye bişey yok mekik göbek eritmez seninde farkettigin gibi karın kasını geliştirirsin dış katmanda yine yağ olacak bunun için en güzel şey diyettir

AYDIN KAYA | 20 Aralık 2015, 18:13 - Cevapla

Yediğiniz cips kola abur cubur daha doğrusu çöp gıdalardan daha faydalıdır.Ancak storeidler gibi zararlı değildir.Ve mucizede beklemeyin.

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER