Fitness Mitleri: Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme Hakkında Yanlış Bilinenler – 3

Hız kesmeden en yaygın fitness mitlerini yıkmaya devam edelim!

  1. Sağlıklı ve uzun bir hayat için spor ve sağlıklı beslenme şart değil. Benim Karadeniz’de dağlarda yaşayan akrabam 100 yaşına kadar spor yapmadan yaşadı. Üstelik günde bir paket de sigara içiyordu.”

1 (2)

Hepimizin duyduğu bu tip hikayeler var. Bir kişinin uzun ve kaliteli yaşamasını etkileyen çok fazla sayıda etken var: sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak veya düzenli olarak fiziksel aktivite gerektiren işleri yapmak, kaliteli uyku uyumak, bol su tüketmek, düşük stres seviyesinde bir hayat sürmek, etrafında pozitif etki yaratan bir aileye sahip olmak, kaliteli hava içeren bir yerde yaşamak, iyi bir genetiğe sahip olmak bu faktörlerden sadece bazıları. Bunların tamamını göz önüne almadan sadece birini seçip yorum yapmak oldukça eksik ve anlamsızdır.

  1. “Kas oluşumunda (amino asitten protein sentezi) bitkisel gıdalar işe yaramazlar. Bitkisel proteinler gerekli tüm amino asitleri içermezler.”

2 (2)

Bu kesinlikle doğru değil. Bitkisel proteinler de kas gelişiminde tıpkı hayvansal proteinler gibi kullanılmaktadır. Protein profilinin eksik olması, barındırdıkları proteinlerin hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmez. İnternette biraz araştırdığın zaman vegan beslenmeyi seçmiş (hayvansal kaynaklı gıda tüketmeyen) binlerce sporcu ve fitness profesyoneli bulabilirsin.

Beslenmede esas, tüm besleyenlerin farklı gıda gruplarından alınması olmalıdır.

  1. “Spor yaparken fazla zorlamaya gerek yok, benim amacım irileşmek değil” 

3 (2)

 

Önceden de bahsettiğimiz üzere doğru formda kendini yeterince zorlamak egzersizin esasıdır. Amaç kas hacminin büyümesi de olsa, sadece şekillenmek ve sıkılaşmak da olsa bu değişmez. İrileşmekten korkanlar öncelikle yağ depolarını azaltmaya bakmalıdır. Yağ dokusu yoğunluğu, kas dokusunun yoğunluğundan daha azdır, bu yüzden kas dokusundan daha fazla yer kaplar. Şanslıyız ki yağ dokusundan kurtulmak kas dokusu inşa etmekten çok daha kolaydır.

  1. “Vücut yapmak için spora yüksek meblağlar yatırmak lazım”

4 (2)

Bunu söyleyen kişi yüksek ihtimalle tembel ve bahaneleri seven bir kişidir.  Yüksek teknoloji gerektirmeyen yegane alanlardan birisi fitnesstir. Fitness’ta son zamanlardaki gelişmelere bakarsan teknolojinin genellikle egzersizi yapmak için kullanılan makinalarda değil, sonuçları ölçmek için kullanılan cihazlarda olduğunu fark edeceksin. Kaldı ki bunlar da gelişim sağlamak için olmazsa olmaz öğeler değildir.

Koşmak için, kendini yerden itmek için veya bir yükseltiye tırmanabilmek için yüksek teknoloji ile üretilmiş bir makineye gereksinimin yok, bunu unutma. Bahane yok.

  1. “Vücut tüyleri kas gelişimini engeller”

5 (2)

Hahahahahahaha. Hayır. Engellemez.

  1. “Sağlıklı beslendiğin sürece sorun yok, kilo da almazsın merak etme”

6 (2)

Tamamen sağlıklı kaynaklardan da besleniyor olsan, günlük harcadığından daha fazla kaloriyi vücuduna alırsan kilo almaya başlarsın. Gıdalar üç makro gruba ayrılır: Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar. Bu kalorilerin sağlıklı veya sağlıksız kaynaklardan geliyor olması, kilo yönetimine geldiğinde pek bir şeyi değiştirmez. Tüm bilmen gereken bu.

  1. “Koşu dizlere zararlıdır.”

7 (2)

Doğru formda yapılan egzersizler vücudun adaptasyon yeteneği gereğince hem kasları, hem de kemikleri güçlendirecektir. Koşuda veya herhangi bir egzersizde eklemlere zarar verecek olan kötü formdur. Doğru formda koşu yapmayı öğrenmen dizlerini ve diğer eklemlerindeki dokulara zarar vermeyecek, aksine güçlendirecektir.PAYLAŞ
1 YORUM
Önder Demir ( Macfit / Ankamall ) | 14 Kasım 2015, 16:35 - Cevapla

Gerçekten güzel bilgiler, teşekkür ederiz, takipe devam :)

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER