Egzersize Ayıracak Zamanı Olmayanlara – 2

Sporu günlük hayata dahil etmeyi ve zaman ayırmayı kolaylaştıracak önerilerimizin bir kısmını yazı serimizin ilkinde paylaşmıştık. O halde hız kesmeden devam edelim:

shutterstock_209108224

  1. İşten yine geç çıktın, salon kapalı, karnın aç, otobüsten inerek koşmak da mümkün değil. Problem değil. Ofisten çıkmadan hemen önce ufak bir şeyler atıştır (Gün içerisinde gelen atıştırma isteklerine karşı daima hazır olmalısın. Bir adet muz, biraz kuruyemiş, yanında getirdiğin tam tahıllı ekmeğe yapılmış olan küçük bir sandviç veya biraz yoğurt iyi seçimler olabilir) ki eve geldiğinde enerji seviyen biraz yükselmiş olsun. Eve gelince Genç ve Fit´in Youtube kanalındaki evde spor egzersizlerinden istediğin herhangi birini dene. Antrenmanın tamamı için zamanın yoksa bile 20-30 dakika yapmaya çalış. Faydasını göreceksin.

shutterstock_142672084

  1. Takvimi hızlı ve erken dolanlardansan, kendi takviminde spor için bir toplantı isteği oluştur. Böylelikle o saati önceden rezerve etmiş olacaksın. Takviminde ayırdığın saati egzersiz için kullanmazsan spor ayakkabılarını ayağına geçir ve dışarıda yürüyüşe git. Hızlanan kan dolaşımın sayesinde gününün geri kalanına enerjin yükselmiş halde devam edeceksin.

shutterstock_275943533

  1. Bir ay boyunca yoğun olacaksan, o ay boyunca Cuma-Cumartesi-Pazar günleri spora mutlaka gitmek üzere plan yap. Bunu başarırsan hala haftada 3 gün spor yapmış olacaksın. Artı olarak hafta içindeki günlerde de yürüyüşlere çıkmaya veya esnetme egzersizleri yapmaya çalış.

shutterstock_232337866

  1. Sürekli iş seyahatlerine gidiyorsun. Sporu nerede mi yapacaksın? Kaldığın otelin spor salonunda. Sokakta koşarak. O da olmadı otel odasında. 45 dakika içinde 10 set / 30’ar tekrar şınav, 10 set 30´ar tekrar squat, 10 set 30´ar tekrar crunch yapmaya çalış.

Bunlar aklımıza gelen tavsiyelerden sadece birkaç tanesi. Programını en iyi sen biliyorsun. Spor yapmak istiyorsan gerekli ayarlamaları yapman çoğu durumda mümkün. Tabii ki arada sırada gerçekten spor yapmanın mümkün olmadığı durumlar olacaktır, bunu anlıyoruz. Ama bunlar çoğunluğu oluşturmayacaktır. Önceliklerini iyi ayarlayabilirsen spora da zaman ayırman mümkün olacaktır.

Önceliklerden bahsetmişken durup bir düşünelim. Hayatta birçok şey risk yönetimidir, öyle değil mi? Öyle ise bu noktada sana bir sorumuz var. Hangisini kaybetmeyi göze alabilirsin? Sağlığını mı, işini mi? Hangisi sana daha az riskli geliyor? Bunu iyi düşün, cevap da zaten kendiliğinden gelecektir.PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER