Fit Bir Vücut için Neden Sabretmelisin?

Spora başlayan birçok kişinin en büyük beklentisi, sarf ettikleri eforun bir ölçüsü olarak sırılsıklam terlemek ya da nefes nefese kalmaktır. Fakat antrenmana başladığın ilk günlerde yoğun bir şekilde terlemek ve nefes nefese kalmak zorunda olmadığını unutmamalısın. Zaman geçtikçe spor deneyimindeki artışa paralel olarak egzersizlerin yoğunluğu da artacak; ve evet, işte o zaman terlemeye hazır olacaksın!

Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsan, bunun ilk aşamasının bir dizi eğitimden geçmek olduğunu unutma. Örneğin, ilk önce ağırlıkların nasıl kaldırılacağını öğrenmelisin. 30-40 dakikalık bir eğitimden sonra kendini çok güçlü hissetmesen bile kaslarının nasıl sert bir şekilde kasıldığını, çalıştığını görebilirsin. Yani hedeflediğin vücuda ulaşmak için hareketlerin doğru yapılışını mutlaka bilmen gerekiyor.

Ayrıca egzersiz yaptıktan sonra çalıştırdığın kasların kendini onarması için enerjiye ihtiyacı olacaktır. Yani sadece salonda yaptığın spor değil, sonrasındaki onarma aşaması da fiziksel gelişimin kadar önemlidir. İşte bu yüzden her 3-6 haftada bir kendine dinlenme haftası belirlemelisin.

Bir diğer önemli konu da, eğer bir eğitmen egzersizlerinin daha en başında seni tükenme noktasına kadar zorluyorsa bu iyi planlanmamış bir eğitimdir. Çünkü fiziksel gelişim kişiye özel planlanmalıdır. En önemlisi de bu bir yolculuktur ve ilk başta atılan temeller çok önemlidir. Birçok insan iyi planlanmadan spora hızlı bir giriş yapıp, sonrasında da erkenden zorlu egzersizlere yönlendirilince pes etmektedir.

Eğer bunların hepsinin bilincindeysen artık endişelenmemelisin, sonuç alacaksın. Ancak fit bir vücuda kavuşmak sabır oyunudur. Pes etmeden yola devam etmelisin!

Etiketler:, ,


PAYLAŞ
4 YORUM
Halim bal | 11 Aralık 2015, 21:25 - Cevapla

Bilgiler icin tesekkur ederim

Salih Güner | 12 Aralık 2015, 22:45 - Cevapla

Bilgilendirme mailleri çok güzel bilgiler içeriyor. Maillerin devamını bekliyorum. Teşekkür ederim.

AYDIN KAYA | 17 Aralık 2015, 13:55 - Cevapla

Cep telefonu ile spor yapanlar bu spordan bir şey beklemesinler, gram terlemiyorlar nasıl terlesinler ki ellerinde telefon neye bakıyrlarsa dakkalarca, her tekrar arası nerdeyse 3-5 dakikayı buluyor birde makinaları ve istasyonları meşgul etmeleri cabası.Spor salonu kendisine tahsis edilmiş gibi davranmalar çileden çıkarıyor insanı.Saygı diye bir şey kalmamış halbuki spor geçmişi olanlar kesinlikle böyle davramıyorlar.Bakıyorsun 3 set lik 12 tekrarlı bir hareket maximum 5-6 dakikada bitirmesi gerekirken bakıyorsun 10 dk-15 dk geçmiş halen 3 seti bitirecek.İlk önce bu spor salonu kültürünü vermek gerekiyor gelen kişilere.
Bu sporda disiplin ,sabır ve özgüven en önemli görünmeyen kısmı,Beslenme dinlenme ve de antreman ise görünen en önemli kısmı.Dikenli bir yol kısacası.Gül bahçesine girdimi dikene de katlanman gerek :))

Gökhan | 18 Aralık 2015, 15:34 - Cevapla

Bu web sayfasını yapmanız gerçekten çok iyi oldu. Spota doğru bilgiyle başlamak çok iyi hissettiriyor.

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER