Spor Çantanı Hazırlarken Unutmaman Gerekenler

Spor salonunda derslere yeni başladın ve çantanı hazırlarken nelere öncelik vermen gerektiği konusunda emin değilsin. Her şeyi çantana sığdırmaya çalışıp, bütün gün kocaman ve ağır bir çantayla gezmeye kalkmadan önce soluklan. Öncelikle programına bak ve katılacağın derslere karar ver.  Kardiyo, fonksiyonel antrenman, pilates veya yoga gibi derslerin her birinde farklı kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsin. Fonksiyonel ve kardiyo antrenmanlarında spor ayakkabını mutlaka yanında getirmelisin. Ancak pilates ve yoga gibi esneklik gerektiren ve ayakkabısız yapılan egzersizlerde tüm gün ayakkabını yanında taşımana gerek yok. Bu nedenle çantanı ihtiyaçlarına göre doldurmalı ve bu konuda yardıma ihtiyacın varsa senin için hazırladığımız listeye bir göz atmalısın.

 Spor çantanda mutlaka olması gerekenler;

  • Spor salonunda üstünü değiştirirken veya kabin arasında kısa süreli de olsa yürürken ihtiyacın olacak ilk şey terliktir. Spor merkezleri her ne kadar sık temizleniyor olsa da, başka kişilerin ortak kullanım alanı olduğunu unutmamalı ve oluşabilecek hastalıklardan korunmak için çıplak ayakla soyunma odalarında yürümemelisin. Terliğin kesinlikle ev terliği olmamalı. Bu alanda kullanacağın terlikler denize giderken giydiğin gibi plastik veya kauçuk yapılı, su geçirmeyen terlikler olmalıdır.
  • Spor merkezinde ağırlık çalışması, grup dersi, zumba, dans ve aerobik gibi derslere katılacaksan; spor tişörtü, sporcu sütyeni, şort, eşofman veya tayt, spor çorabı ve spor ayakkabını mutlaka çantana koymalısın. Bu kıyafetler ile her türlü grup dersine katılabilir ve rahatlıkla spor yapabilirsin.

 Pilates veya yoga gibi ayakkabı kullanımı gerektirmeyen dersler için eğer varsa yoga veya pilates çorabını getirebilirsin. Yedek spor ayakkabını yanında taşımana gerek yok. Ancak bu derslerde de terleyeceğin ve yorulacağın için yanında mutlaka yedek iç çamaşırı ve kıyafet getirmelisin.

  • Yüzme havuzu ve jakuzi gibi ortak ıslak alanlarını kullanacaksan yüzücü mayonu, boneni, terliğini ve eğer spor merkezinde havlu ve şampuan yoksa bunları da çantana eklemeyi Şampuan ve diğer kozmetik ürünleri arasından kolay taşınması için markaların seyahat boyu ürünlerini tercih edebilirsin. Havuzlara hijyen nedeniyle bonesiz girmek yasaktır. Bu nedenle eğer havuzda yüzmek veya sadece jakuzide vakit geçirmek istiyorsan ilk olarak boneni ve bikinini çantana koymalısın. Uzun saçlıysan saçlarını sıkı tutan bir lastik toka almayı da unutma.
  • Bunların dışında spor merkezine her gittiğinde unutmaman gerekenler; yedek iç çamaşırı, yedek kıyafet, yedek çorap, havlu, tarak, deodorant ve terlik.

   Kaynak: Monthly FitnessPAYLAŞ
2 YORUM
Vasvi UYSAL | 10 Aralık 2015, 09:48 - Cevapla

Spordan daha çok bu çanta ve üst değiştirme kısmı zor geliyor insana zaten :)

Güven | 17 Aralık 2015, 16:28 - Cevapla

Benim kontrol listeme çok benziyor. Benim listemde yukarıdakilere ek olarak:
Spor eldivenleri
Su
Ter ve duş havlusu
Salonun otopark kartı.

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER