2016’nın Fitness Trendlerini Merak Ediyor musun?                                          

Yıldan yıla değişen fitness trendlerine 2016’da yenileri ekleniyor. Çeşitli teknolojik ürünleri ve farklı antrenman teknikleriyle bu gelişmeler herkesin favorisi olacak gibi görünüyor. Gelişmelerden biraz bahsedecek olursak; adımsayarlar, kalori ölçerler ve vücut ısısını ölçen kıyafetler gibi giyilebilir teknolojiler bu yıl çok konuşulacak ve ayrıca bireysel çalışmalar da artacak. Bir başka önemli gelişme ise TRX antrenmanları. TRX; düşük maliyetli, hemen hemen her ortamda yapılabilen, kolay taşınan ve tüm vücudu çalıştıran egzersizlere olanak sağladığı için bu yıl sporseverlerin gözdesi haline gelecek. Peki sen 2016’nın fitness trendlerine göz atmak için sabırsızlanıyor musun?

Giyilebilir Teknoloji: Akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul edilen bu buluş, ürünün sensörlerle topladığı verilerin telefonuna aktarılmasını sağlıyor. Bu bilgiler; gün içindeki hareketlilik, kilo kaybı ve fitness alanlarında olabiliyor. Başlıca giyilebilir teknoloji ürünleri; bileklik, saat, takı, gözlük ve kıyafet biçiminde bizlerle olacak.

Vücut Ağırlığı ile Antrenman: TRX ile gündeme gelen bu antrenman; barfiks, şınav, squat ve sıçrama gibi popüler çalışmaları kapsıyor. Amatör ve profesyonel sporcuların gözdesi olan bu egzersizin en önemli avantajları, TRX bandının asılabildiği her ortamda çalışabilmek ve vücudunun her bölgesini çalıştırabilmek olarak karşımıza çıkıyor.

Yüksek Şiddetli Sürekli Antrenman/H.I.I.T:  Son zamanlarda adını sıkça duyduğun bu çalışma, genellikle 30 dakika ve altı sürelerde yapılan yüksek şiddetli antrenmanlara deniyor. HIIT çalışmasında aralarda kısa molalar veriliyor ve yeniden yüksek enerji sarf edilen çalışmalara geri dönülüyor.

Güç Antrenmanları: Güç antrenmanları yaş ve cinsiyet fark etmeden rahatsızlıkları iyileştirme ve mevcut sağlık durumunu koruma amaçlı yapılan çalışmalara deniyor. İşte bu nedenle güç antrenmanları bu yıl da trendler arasına giriyor.

Eğitimli-Deneyimli Fitness Eğitmenleri ile Çalışma: Bu gelişmelerin en önemlilerinden bir tanesi de ünlülerin tavsiyeleri ya da moda uygulamalar yerine, kendini sertifika sahibi profesyonellerin ellerine bırakma bilincinin ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor olması. 2016 yılında bu bilinç daha da artacak gibi görünüyor.

Kişiye Özel Antrenman: Antrenmanların sana özel olması, hedefine daha hızlı ulaşman açısından önemli. Anatomi, egzersiz ve kinesyoloji gibi alanlarda uzman olarak yetişmiş eğitmenlerle tüm hareketleri en verimli şekilde, sakatlanma riski olmaksızın yapmak, kişiye özel antrenman programları ile mümkün oluyor. Bu nedenle, yeni yılda bireysel çalışmaların artması da trendler arasına giriyor.

Fonksiyonel Fitness: Kim daha sağlıklı bir yaşam istemez ki? İşte tam da bu noktada fonksiyonel fitness karşımıza çıkıyor. Yaşam kalitesini artırdığı ve günlük hayatı kolaylaştırdığı için bu antrenmanlar 2016’da trend oluyor. Bu çalışmalarda güç, dayanıklılık, esneklik ve denge unsurlarının bir arada kullanıldığını unutma.

İleri Yaş Fitness Programı: Kim demiş “Yaş geçince spor yapılmaz” diye? İleri yaşlarda kişilerin yaşam standartlarının daha iyi hale getirilebilmesi için onların sağlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri göz önüne alınarak planlanan fitness programları, 2016’nın trendleri arasında yer alıyor.

Yoga:  Günlük hayatın stresinden uzaklaştıran, çağın en yaygın rahatsızlıklarından olan duruş bozukluklarını düzelten, zihinsel ve bedensel sağlık kazanmak için yapılan yoga, bu yıl da her derde deva olacak. Ayrıca yoganın  Power Yoga, Yogalates, Bikram, Ashtanga, Vinyasa, Kripalu, Anurara, Kundalini ve Sivinanda gibi birçok çeşidi bulunuyor. Peki yeni yılda sen hangisini yapmak istiyorsun?
Life Fitness’ın katkılarıyla.

Etiketler:, , ,


PAYLAŞ
3 YORUM
Ayşe Yılmaz | 27 Aralık 2015, 15:26 - Cevapla

Kardiyo kickbox ve yoga

Hilal Toker | 31 Aralık 2015, 15:15 - Cevapla

Yoga

Mehmet Ali GÜLKAYNAK | 18 Ocak 2016, 09:54 - Cevapla

cfix kardiyo ve crosfit

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER