Bir Profesyonelin Gözünden Snowboard

Kayak mevsiminin sonuna yaklaşırken MAC Team üyelerimizden Milli Snowboard’cu Çiçek Güney ile Snowboard üzerine konuştuk.

Türkiye’de kayak/snowboard mevsimi hep okulların sömestr döneminde kısıtlı sanılır ama gerçek pek de öyle değil. Mesela Erzurum Palandöken’de kayak/snowboard mevsimi 10 Mayıs’a kadar devam ediyor, şu anda da kar kalınlığı 100 santimetrenin üzerinde. (http://www.mgm.gov.tr/sondurum/kar-kalinliklari.aspx)

MAC Team üyelerinden Çiçek Güney 12 yaşında başladığı snowboard kariyerine 13 Türkiye şampiyonluğu ve 3 Üniversiteler arası Türkiye şampiyonluğu sığdırdı. Türkiye Snowboard milli takımının ilk sporcularından biri olan Çiçek’in başarıları sadece ulusal alanda sınırlı değil, ülkemizi 2 kez Universiade’da da teslim etme şansı da elde etti. Hatta ünlü rallici Burcu Çetinkaya’nın co-pilotu olarak ralli deneyimi bile var.

Milli bir snowboardcu olmak hayatında ne gibi farklılar yarattı?

Sporun faydaları aslında saymakla bitmez, ama her şeyden önce özgüven, disiplinli çalışma, konsantrasyon kabiliyeti gibi çok önemli artıları yanında getiriyor.

Sürekli spor yaptığınız için daha fit ve güçlü bir vücuda sahip oluyorsunuz, kısacası daha sağlıklı bir yaşam sürüyorsunuz. Ayrıca, sporun bir başka faydası ise faklı çevrelerden insanlarla karşılaşıp ruhen zenginleşiyorsunuz.

Bu sene Erciyes’te Riders Factory adında bir kayak/snowboard okulu kurdun, bize biraz bu okuldan bahsedebilir misin?

Bu sezon başında Çiçek Güney Spor Kulübü’nü kurmaya ve Erciyes’te yeni açılan Magna Hotels bünyesinde Riders Factory kayak ve snowboard okulunu açmaya karar verdim. Kulübümün amacı, bizlerin sahip olmadığı gerekli antrenman ve yarış şartlarına sporcuların sahip olması ve dünya çapında başarıların ülkemize kazandırılması.

Riders Factory Kayak ve Snowboard okulumun amacı ise kayağı daha geniş kitlelere sevdirmek.

Peki yeni okulla birlikte artık bütün konsantrasyonun burada mı yoksa ‘board’a devam ediyor musun?

Snowboard ve yarışma tutkum hala devam ediyor hatta sezon başında yapılan Türkiye Snowboard Şampiyonası’nda yarıştım, birinci oldum. Bu ayki Türkiye Şampiyonası Final yarışında da yine birincilik elde ettim.

Kayağa veya snowboarda başlayacaklar için tavsiyelerin var mı?

Benim yaptığım spor dallarında adrenalin çok yüksek seviyede.

Snowboard’da 80-90 kilometre hızla ilerlerken yaptığınız en ufak hata çok tehlikeli olabilir çünkü ilk darbeyi vücudunuz alıyor.

Bu yüzden gerekli güvenlik ekipmanlarını asla ihmal etmeyin, kasksız ve korumasız (diz, kalça, sırt) piste çıkmayın. Kayak sonrasında ise esneme hareketleri yapma kaslarınızı rahatlatmak ve bir sonraki gün sıkıntısız kayağa çıkabilmek için çok önemli.

Peki son olarak, milli bir sporcu yarışları olmadığı zaman günlük olarak nasıl antrenman yapar?

Yarışlarım olmadığı zamanlarda MAC Bebeköy’de İbrahim Demirel ile fitness antrenmanlarımı aksatmamaya dikkat ediyorum. Haftada 3 kez kaslarımı güçlendirmek için antrenman yaparken, 2 kez ise cardio çalışıp kuvvette devamlılığımı sağlıyorum.

Bunun yanı sıra, mümkün olduğu kadar beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum ancak bazen karbonhidratı fazla kaçırdığım oluyor.

 

 PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER