Egzersiz Yapmak Nasıl Bir Alışkanlık Haline Getirilir?

Belki ilk defa spora başlıyorsun, belki bir kaç kez başladın ama sonrasında hep bıraktın. Sürekli “egzersizi bir alışkanlık haline getirmelisin” diyenleri duyuyorsun. Nedense bir yerlerde yanlış yaptığını düşünüyor, düzenli spor yapmayı bir türlü bir alışkanlık haline getiremiyorsun. Peki egzersiz nasıl bir alışkanlık haline getirilir? Hayat boyu hiç spor yapmamış bir kişi bunu nasıl başarabilir?

İlk adım olarak ne yapmalısın? Söyleyebiliriz ki daha sağlıklı olmayı önceliklerinden birisi haline getirip, zaman ayırmaya başlamalısın. Bu ayırdığın zaman içerisinde ne yaptığından çok, ilk aşamada günün belli bir zamanını egzersize ayırmaya başla. Daha önce hiç spor yapmadıysan bu saat içerisinde tak favori şarkılarını kulağına ve yürü. Günlük koşuşturmanı göz önüne alarak, en az aksama ihtimali olan saat aralığını seç ve buna sadık kalmaya çalış.

Bunu birkaç hafta sürdürünce göreceksin ki bu sürede kendine değer verdiğini hissedecek, sağlığını önceliğin haline getirmeyi özümsemeye başlayacaksın. Muhtemelen bu alışkanlık yediklerine de yansımaya başlayacak. Ağır, yağlı ve şekerli gıdalardan kaçmak isteyecek, seni enerjik ve mutlu hissettirecek daha sağlıklı ve doğal gıdalara yönelmeye başlayacaksın. Bu, yeni alışkanlıklar oluşturma yönünde ilk bir adım.

Zaman ayırmak artık bir alışkanlık haline geldikten sonra temponu hafif hafif yükseltmeye başlayabilir, terlemenin o kadar da kötü bir şey olmadığını tecrübe edebilirsin. Bu aşamada vücudundaki hormonal değişiklikler sayesinde daha mutlu hissetmeye başlayacaksın, kondisyonunun ve gücünün artması ile paralel olarak enerji seviyen de artacak.

Bunu sürdürdükçe daha fazlasını aramaya başlayacaksın. Bu noktada farklı aktiviteler deneyip hangilerinin daha çok hoşuna gittiğini tecrübe etme zamanı da gelmiş olacak. Ne kadar farklı grup dersi varsa hepsini denemeye çalış, denemeden hangisinden daha çok keyif alacağını bilemezsin. Hangileri en çok hoşuna giderse onlara ağırlık vermeye ve spor sıklığını da bir yandan arttır. Önceki döneme göre aktivite seviyen de artmış olacağından yağ yakımın artmış, vücudun sıkılaşmaya başlamış olacaktır. Bu da, aktiviteden aldığın keyfin üzerine bir de fiziksel değişim görmeni sağlayarak motivasyonunu artıracaktır.

İşte bu noktaya geldiysen, egzersiz yapmak artık bir alışkanlık haline dönüşmeye başlamış demektir.

“Peki ben çok etkili bir programa hemen başlasam daha hızlı sonuç almaz mıyım?” diye soruyor olabilirsin. İnsanlar genel olarak daha etkili programı, daha şiddetli ve zorlayıcı egzersiz yapmak olarak düşünürler. Burada gözden kaçan nokta, alacağın sonuçların egzersizin şiddetinin dışında, başka etkenlerden de etkilendiğidir. Yapılan araştırmalarda görülüyor ki yüksek şiddetli egzersiz programlarını bırakma oranı, orta derece şiddetli programlara göre iki kat daha fazla. Yüksek şiddetin hızlı sonuç vereceğini düşünerek başlayan kişiler, antrenman sırasındaki zorlanma seviyelerine bağlı olarak olumsuz duygular hissetmekte, bu da tekrar antrenman yapmalarının gözlerinde büyümesine yol açmaktadır. İnsan keyif almadığı bir eylemi tekrarlamak istemez. Hele ki bu eylem vücuda rahatsızlık veriyorsa.

O yüzden her zaman tekrarladığımız gibi bir numaralı öncelik seni amacına yaklaştıracak egzersizler içerisinde en keyif aldıklarını bulmaktır.

. Harcadığın çabalar, seni istediğin sonuca yaklaştıracak nitelikte olmalı. Bunları keşfetmek için de çalıştığın spor salonundaki eğitmenlerden yardım alabilir, internette araştırmalar yapabilirsin.

Yukarıda bahsettiklerimizi uygulayıp, egzersiz alışkanlığının oluşmaya başladığını fark ettiğin zaman, egzersiz şiddetini kendin doğal olarak artırmak isteyeceksin. Şu an bulunduğun noktada buna inanmak zor gelebilir, insan kendini zorlayıp nasıl bundan keyif alabilir diye düşünebilirsin. Ama o varacağın noktada bu zorlanmanın, başarmanın ilk adımı olduğunu tecrübe edecek, bir sonraki antrenmanı iple çekeceksin.

Egzersizin bir alışkanlık hatta yaşam tarzı haline dönmesi ortalamada 5-6 ay almakta. Hayatının geri kalan yıllarını bambaşka birisi olarak geçireceğini göz önüne alırsan bu hiç de fena bir yatırım sayılmaz.

İyi sporlar!PAYLAŞ
6 YORUM
Şirin Atçeken | 7 Ekim 2016, 16:57 - Cevapla

Gerçekten çok motive edici bir yazı, teşekkürler :)

Ayca Kutlu | 7 Ekim 2016, 17:42 - Cevapla

Harika!!
Tam da ihtiyacım olan şey!! :)
Teşekkürler MacFit!!!

Tuncay akal | 20 Ekim 2016, 14:10 - Cevapla

yazılarınızı zevkle takip ediyorum.Reklam ve ticari kaygıdan arınmış insan sağlığına verdiğiniz önemin kişinin kendisine verdiği değerin bizzat kişi tarafından farkedilmesine ve bu farkındalık sonrasında kişisel gelişimine ruhsal dengesine +1 değer katmasına sağlamış olduğunuz katkı takdire şayandır.
şahsım adına teşekkürü bir borç bilir hayatımıza yapmış olduğunuz katkıların devamını dilerim.
Tuncay AKAL

Müge Akdeniz | 20 Ekim 2016, 18:23 - Cevapla

Evet haklisiniz benim 1 ay oldu baslayali.Ve kendim icin birseyler yapmak insani motive ediyor.Macfit le tanistigim icin Cok mutluyum.

kerem yersel | 25 Ekim 2016, 17:39 - Cevapla

Altunizade’ye ne zaman bir şube açıyorsunuz. Bekliyoruz …

    FitBlog | 26 Ekim 2016, 13:40 - Cevapla

    Kerem merhaba, MACFit Türkiye’yi daha fit bir hale getirmek için hızla çalışıyor. Yeni kulüp açılışlarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takipte kal.

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER