Mobilite Nedir? – 1

Spor dergilerinde, makalelerde, özellikle ileri fitness ile ilgili yazılarda gördüğün ve tam olarak anlamını bilmediğin bir terim olabilir mobilite. Hem sana anlamını açıklamak hem de mobilite antrenmanları ile ilgili bilgi vermek için hazırız.

Vücudunda hiçbir kısıtlama olmadan, rahatça hareket edebilmek mobilite anlamına geliyor, yani hareket mekaniği. MAC Bebeköy eğitmenlerinden Sahra Akyol’a göre en büyük yanlışlardan biri sadece estetik kaygılarla yapılan çalışmalar, iyi görünmek ve fit bir vücuda sahip olmak tabii ki çok güzel ancak sağlık ve mobiliteden ödün vermeden bunları yapmak gerekiyor.

Mobilite antrenmanlarının faydaları nelerdir?

Mobilite antrenmanlarının faydalarını Sahra Akyol şöyle sıralıyor;

  • Eklem ve kasların hareket açıklığını arttırır.
  • Vücut postürünün düzelmesine yardımcı olur.
  • Özellikle masa başı işlerde çalışan, vaktinin çoğunu oturarak geçiren kişilerde sırt, bel, boyun ağrısı gibi hareketsizlikten kaynaklanan ağrıları azaltır, giderir veya önler. Bu ağrıların önüne geçmek için aşağıdaki örnek antrenman programını uygulayabilirsin:
  • Kalça Mobilitesi “Mountain Climber Duruşu”: Yumuşak dokunun dayanıklılığı, uzayabilmesi ve bükülebilmesiyle başlar. Pozda bekleme süresini uzat, poza ve nefese alış, gevşe.

  • Spinal Roll: Omurga ve omuzların hareket kabiliyetini arttırır.

  • Mountain Climber’dan Cossack Lunge’a geçiş: Kalça stabilizasyonunu sağlarken, kalça ve omurgayı açmaya yardım eder. Dayanıklı bir doku, mobilizasyon sırasında direnç oluşturabilmelidir.

  • Twisting Chair’den Belly Breath’e geçiş: Her hareket esnasında “fasya” önemli bir rol oynar. Bu hareket esnasında nefesi açabilmen gövdenin rotasyonundaki gerginliği azaltır.

  • Sky Reach’den Needle Thread’e geçiş: Omuzları, boylu boyunca kol hizası kasları, torakal omurgayı ve boyun kaslarını esnetmeyi destekler.

 

Etiketler:


PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER