Mobilite Nedir? – 2

Mobilitenin anlamını ve gerekliliğini bir önceki yazımızda paylaşmıştık. MAC Bebeköy eğitmenlerimizden Sahra Akyol ile mobilite ile ilgili soruları konuştuk ve bizimle örnek bir antrenman programı paylaştı.

Mobilite antrenmanlarına ne zaman başlamalı? Sonuçları görmeye ne zaman başlayabiliriz?

Mobilite antrenmanlarına başlamak için asla geç değildir. Bu her zaman geliştirilebilen  bir özelliğimiz. Ancak sonuçları görmekten çok vücudumuzda gözlemleyebiliriz. .  Birkaç seans çalışmadan sonra vücudumuzda daha az gerginlik hissederiz. Burada önemli olan mobilite antrenmanlarının sürekliliği. Zamanla birlikte hareket  açıklığında artış ve hatta farklı aktivitelerdeki performanslarda iyileşme görebilirsin.  Yine de bu çalışmalar öncesinde ve sonrasında belli başlı hareketlerde kendini fotoğraflayıp gelişimi görmen mümkün.

Mobilite antrenmanları diğer antrenmanların içerisine dahil edilebilir mi veya tek başına bir disiplin midir?

Mobilite antrenmanları, genel antrenman öncesi ısınma rutini olarak kullanılabilir veya antrenman sırasında aktif dinlenme olarak setler arasına dahil edilebilir. Bununla birlikte  direnç/ağırlık antrenmanları haricinde toparlanma antrenmanları olarak da uygulanabilir.

Doğru bir mobilite antrenmanı ile ne tür rahatsızlıklar giderilebilir veya önlenebilir?

Mobilite antrenmanları bel, sırt, omuz, boyun, diz ağrısı veya kireçlenme diye de bilinen bazı artroz/arthritis rahatsızlıklarına fayda sağlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise bu çalışmaların acısız bir hareket açıklığında uygulanıyor olması gerektiğidir.

  • Rolling Bridge to Hip Drop: kalçayı açmayı ve omurga mobilizasyonunu sağlar.

  • Toe Sit to Knee Drop: ayakları ve kalçayı çalıştırır.

  • Shin Box Switch+Ankle Roll+Superman Squat: Ayak bileği ve kalça mobilizasyonunu geliştirir.

  • Downward Dog’dan Rotating Updog’a geçiş: geçişleri Bear Squat hareketi ile yap. Yüklenme esnasında stabiliteyi sağlarken omurgayı ve nefesi de açmanı sağlar. Rotasyon sırasında bekleyerek 4’er kez yap.

  • Elbow to Knee to The Reach&Roll Flow: Omurgadaki baskıyı azaltmak, oldukça karmaşık bir bölge olan omurganın orta ve üst kısmındaki kasları ve kalçayı açmak için kullanılabilir. Her bir taraf için 4’er kez yap.

  • Spinal Rock to Butterfly Sit: Gövde ve kalçaya hem mobilizasyon hem de stabilizasyon kazandırabileceğin harika bir hareket.

Günde yalnızca 10 dakika. #BahaneYok 😉

Etiketler:


PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER