Orta Yaştaki Erkekler için Kilo Vermeye Yardımcı Beslenme Tavsiyeleri

Zayıflamak istiyorsun ama metabolizma hızın düştüğü için kolay olmayacağını düşünüyorsun, işte bu yazımız tam sana göre. Doğru beslenme ile kendini zorlamadan fazla kilolarından kurtulman mümkün. İpuçlarını senin için sıraladık:

1: Aşamalı temizlik

İlk aşamada sana en zarar veren besinleri belirleyecek ve yok edeceğiz. Aşağıdaki listede bu besinleri görebilirsin;

  • Unlu mamuller (pide, börek, çörek vb.)
  • Şekerli içecekler (kola, pakette veya taze sıkılmış meyve suyu vb.)
  • Alkol
  • Kızartmalar (her türlü kızartma, patates, tavuk, balık, biber vb.)
  • Beyaz pilav, makarna ve ekmek

Şimdi aşağıdaki adımları izle;

  • Listede en sık tükettiklerini sırala. 1 en sık tükettiğin, 5 en az tükettiğin olacak şekilde numaralardır.
  • 4 ve 5’in üzerini çiz.
  • İlk üçü, bırakması/azaltması en zor olandan en kolay olana doğru sırala. 1 en zor bırakabileceğin, 3 ise en kolay olacak şekilde.

İlk odaklanacağımız 3 numara olacak. Bunlar hem sık tükettiğin, hem de bırakması nispeten kolay olan gıdalar.

3 numarayı yarından itibaren tamamen kes. 2 numarayı ise haftada 1 ya da 2 güne düşür. 1 numarayı şimdilik rahat bırak. Bunlarla beraber sebze tüketimini artır. Bunu 4 hafta uygula. Değişimi görmeye başlayacaksın.

İkinci ayında da 2 numarayı ve ondan sonraki ayda da 1 numarayı aynı şekilde yavaş yavaş hayatında çıkar. Bu taktik ile çok fazla zorlanmadan zararlı beslenme alışkanlıklarından kurtulacaksın.

 2: Duygusal yemeyi durdur

Pek çok kez yediklerimiz, gerçekten acıkmamızın değil, o anda hissettiklerimizin bir sonucudur. Bunun önlemek için yemek yemeden önce dur ve düşün, gerçekten aç olduğun için mi yemek istiyorsun? Değilse bir bardak su iç veya bir bardak çay ya da kahve al. Dehidrasyon (susuzluk) da açlık hissini artırır, aklında olsun.

3: Tok tutan gıdaları sık tüket

Protein, sağlıklı yağ ve lif en tok tutan besinlerdir. Bu üçlü bir araya geldiğinde tükettiğin gıdaların sindirilmesi oldukça uzun zaman alır. Bu da uzun süre tok kalman demektir. Örneğin ızgara tavuk göğsü (protein), zeytinyağı ve avokado (sağlıklı yağ) eklenmiş beyaz peynirli, domatesli, kocaman bir salata (lif). İstersen yanında yoğurt tüketebilirsin.

Sağlıklı besinlerle ilgili daha fazla alternatif için http://fitblog.macfit.com.tr/2016/02/24/tok-tutan-8-gida-bolum-1/ yazımıza göz atabilirsin.

4: Akşam yemeğinden sonra sadece bir kase yoğurt tüket

Genelde günlük kalorilerin önemli bir kısmını akşam yemeği sırasında ve sonrasında alırsın. Bunun sebebi gün içinde yoğunluktan yemek yemeyi unutman olabilir. Bunu engellemek için gün içerisinde öğün atlamamayı ve yeterince gıda tüketmeyi unutma. Bunu başarabilirsen hem akşam yemeğinde iyi seçimler yapman kolaylaşır hem de yemek sonrası kalorili ve şekerli gıdalara yönelme ihtimalin azalır. Acıktığın noktada da bir kase yoğurt tüketmekten korkma. Bu hem doygunluk sağlayacak hem de kendini iyi hissettirecek. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kilo verebilmek, ancak bu şekilde pratik taktikleri uygulamak ile mümkün.PAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER