Hindistan Cevizi ve Yağı Mucize mi?

Son zamanlarda TV’deki yarışmalarda gördüğümüz Hindistan cevizi marketlerde meyvesi ile aktarlarda yağı ile karşımıza çıkıyor ve “mucize besin” olarak adından söz ettiriyor. Peki gerçekten Hindistan cevizinin mucizevi bir etkisi var mı? Diyetisyen Ali Dereli, Hindistan cevizi ile ilgili merak edilen her şeyi bu yazımızda anlatıyor.

Hindistan cevizi yoğun lif içeren bir meyvedir ve bu özelliği ile uzun süre tok tutar. Ayrıca içinde sağlıklı yağlar, vitamin ve mineralleri barındırır. Hindistan cevizinin 100 gramında yaklaşık 360 kalori bulunur ve bu kalorinin 300’ü içeriğindeki yağlardan gelir, bu sebeple tüketirken miktarına dikkat edilmelidir.

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydalı Mı? 

Hindistan cevizi orta zincirli doymuş yağlar içerir ve bu yağ türünün en önemli faydası Alzheimer ve epilepsi hastaları için faydalı olan keton cisimlerinin oluşmasına yardımcı olmasıdır.

Ek olarak, bu tip yağların emilim süresi diğer yağlara oranla daha uzun olduğu için, Hindistan cevizinin termik etkisi yüksektir.  Yani Hindistan cevizi emilim esnasında metabolizma hızını artırır ve daha sindirilirken aldığın kalorinin %5’ini harcamış olursun.

Ara öğün olarak oldukça uygun olan Hindistan cevizini ana öğününden 1 saat önce tüketirsen açlığını kontrol altına alabilirsin.

hindistan-cevizi-yagiPAYLAŞ

YORUM YAP

İşaretli alanların doğru doldurulduğuna emin olunuz.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haftalık güncel içerikleri takip etmek için e-bültenimize üye olabilirsin.

GÖNDER